Uniview IPC2125SR3-ADUPF40 5MP IP SD Card Mini Camera
Flash Sale In Stock
BDT 9,999.00 BDT 11,200.00
Key features of the Uniview IPC2125SR3-ADUPF40 5MP IP
  • Day/night functionality
  • Smart IR, up to 30m (98ft) IR distance
  • Optical glass window with higher light transmittance
  • IR anti-reflection window to increase the infrared transmittance
  • 2D/3D DNR (Digital Noise Reduction)
  • SD Card
WhatsApp
Back to Shop
Brand Uniview
Model IPC2125SR3-ADUPF40
Camera
Sensor 1/2.7″, 5.0 megapixel, progressive scan, CMOS
Lens 2.8mm@F2.0 4.0mm@F2.0
DORI Distance Lens (mm) Detect (m) Observe (m) Recognize (m) Identify (m)
Angle of View (H) 105.6°
Angle of View (V) 69.9°
Angle of View (O) 137.3°
Adjustment angle Pan: 0° ~ 360° Tilt: 0° ~ 90° Rotate: 0° ~ 360°
Shutter Auto/Manual, 1 ~ 1/100000s
Minimum Illumination Color: 0.01Lux (F2.0, AGC ON)
0Lux with IR on
Digital noise reduction 2D/3D DNR
Day/Night IR-cut filter with auto switch (ICR)
S/N >56dB
IR Range Up to 30m (98 ft) IR range
Wavelength 850nm
IR On/Off Control Auto/Manual Uniview IPC2125SR3- ADUPF40
Defog Digital Defog
WDR 120dB
Video
Video Compression Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
H.264 code profile Baseline profile, Main Profile
Sub Stream: 4CIF (704*576), Max 30fps;
Third Stream: CIF (352*288), Max 30fps
Video Bit Rate 128 Kbps~16 Mbps
OSD Up to 4 OSDs
Privacy Mask Up to 4 areas
ROI Up to 2 areas
Motion Detection Up to 4 areas
Image
White Balance Auto/Outdoor/Fine Tune/Sodium Lamp/Locked/Auto2
Smart IR Support Uniview IPC2125SR3-ADUPF40
Flip Normal/Vertical/Horizontal/180°
Dewarping NA
HLC Supported
BLC Supported
Audio
Audio Compression G.711
Suppression Supported
Sampling Rate 8KHZ
Storage
Edge Storage Micro SD, up to 256GB
Network Storage ANR
Network
Compatible Integration ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T), API
Client EZStation
EZView
EZLive Uniview IPC2125SR3-ADUPF40
Web Browser Plug-in required live view: IE9+, Chrome 41 and below, Firefox 52 and below
Plug-in free live view: Chorme 57.0+, Firefox 58.0+, Edge 16+, Safari 11+
Interface
Network 1 RJ45 10M/100M Base-TX Ethernet
Built-in Mic Supported
Certifications
Certifications CE: EN 60950-1
UL: UL60950-1
FCC: FCC Part 15
General
Power DC 12V±25%, PoE (IEEE 802.3af)
Power consumption: max. 6.4W
Dimensions (L × W × H) 165 × 63.1 × 62.5mm (6.5” × 2.5” × 2.5”)
Net Weight 0.45kg (0.99lb)
Material Metal Uniview IPC2125SR3-ADUPF40
Working Environment -30°C ~ 60°C (-22°F ~ 140°F), Humidity: ≤95% RH (non-condensing)
Storage Environment -30°C ~ 60°C (-22°F ~ 140°F), Humidity: ≤95% RH (non-condensing)
Surge Protection 2KV
Ingress Protection IP67
Uniview IPC2125SR3-ADUPF40 5MP IP
Uniview IPC2125SR3-ADUPF40 5MP IP SD Card Mini Camera with 5MP.
What is the price of the Uniview IPC2125SR3-ADUPF40 5MP IP SD Card Mini Camera in Bangladesh?
No reviews yet. Be the first to review this product!
Write a Review
Related Products
NEW
-15%