Dahua DH-HAC-HDW1200TLP-A 2MP IR Dome Camera
Flash Sale In Stock
BDT 2,000.00 BDT 2,300.00
Key Features of the Dahua DH-HAC-HDW1200TLP-A 2MP IR Dome Camera
  • Max. 30fps@1080P
  • Built-in mic
  • HD and SD outputs are switchable
  • 3.6mm fixed lens (6mm optional)
  • Max. IR length: 80m, Smart IR
  • IP67, DC12V
WhatsApp
Back to Shop
Specification of the Dahua DH-HAC-HDW1200TLP-A 2MP IR Dome Camera
Camera
Pixel
2 MP
Image Sensor
2MP CMOS
Max. Resolution
1920 (H) × 1080 (V)
Scanning System
Progressive
Electronic Shutter Speed
PAL: 1/25 s–1/100,000 s NTSC: 1/30 s–1/100,000 s
Min. Illumination
0.04 lux@F2.0 (Color, 30 IRE) 0.004 lux@F2.0 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on)
S/N Ratio
>65 dB
Illumination Distance
20 m (65.62 ft.)
Illuminator On/Off Control
Auto/Manual
Illuminator Number
2 (IR light)
Pan/Tilt/Rotation Range
Pan: 0°–360° Tilt: 0°–90° Rotation: 0°–360°
Lens
Lens Type
Fixed-focal
Lens Mount
M12
Focal Length
2.8 mm; 3.6 mm; 6 mm
Max. Aperture
F2.0
Field of View
2.8 mm: H: 100°; V: 53°; D: 120° 3.6 mm: H: 82°; V: 42°; D: 98°
6 mm: H: 53°; V: 30°; D: 60°
Iris Control
Fixed
Close Focus Distance
2.8 mm: 0.6 m (1.97 ft.)
3.6 mm: 1.0 m (3.28 ft.)
6 mm: 2.0 m (6.56 ft.)
DORI Distance
Lens
Detect
Observe
Recognize
Identify
2.8 mm
46.9 m
(153.87 ft.)
18.8 m
(61.68 ft.)
9.4 m
4.7 m
3.6 mm
60.9 m
24.3 m
12.2 m
6.1 m
6 mm
82.8 m
33.1 m
16.6 m
8.3 m
Video
Video Frame Rate
Resolution
1080p (1920 × 1080); 720p (1280 × 720); 960H (960 × 576/960 × 480)
Day/Night
Auto (ICR)/Color/B/W
BLC
BLC; HLC; DWDR
WDR
DWDR
White Balance
Auto; Area white balance
Gain Control
Auto/Manual
Noise Reduction
2D NR
Smart Illumination
Yes
Mirror
Yes
Privacy Masking
Off/On (8 areas, rectangle)
Certification
Certifications
Port
Video Output
Video output choices of CVI/TVI/AHD/CVBS by one BNC port
Power
Power Supply
12 VDC ± 30%
Power Consumption
Max. 2.7 W (12 VDC, IR on)
Environment
Operating Temperature
-40 °C to +60 °C (-40 °F to 140 °F)
Operating Humidity
<95% (RH), non-condensing
Storage Temperature
Protection
IP67
Structure
Casing
Metal
Product Dimensions
157.6 mm × 70.1 mm × 70.1 mm (6.21" × 2.76" × 2.76")
Packaging Dimensions
182 mm × 90 mm × 77 mm (7.17" × 3.54" × 3.03")
Net Weight
0.25 kg (0.55 lb.)
Gross Weight
0.30 kg (0.66 lb.)
Installation
Wall mount; ceiling mount; horizontal pole mount
Details of the Dahua DH-HAC-HDW1200TLP-A 2MP IR Dome Camera
The Dahua DH-HAC-HDW1200TLP-A 2MP IR Dome Camera is a high-performance, cost-effective surveillance solution for indoor and outdoor uses. It contains a 2 MP CMOS image sensor, a 3.6mm fixed focal lens, and a maximum resolution of 1920 x 1080P. This camera also features auto-area white balance and 2D NR noise reduction. It has an IP67 rating for dust and water resistance and supports H.265/H.264 video compression for enough storage and transmission. The output capacity is 12V + 30% DC. It has a progressive scanning system alongside a minimum illumination of 0.04 Lux/F1.85 Lux (white light on), with an illuminator on/off control available in auto and manual modes. Overall, the Dahua DH-HAC-HDW1200TLP-A 2MP IR Dome Camera has a compact design and high-quality image.
What is the price of the Dahua DH-HAC-HDW1200TLP-A 2MP IR Dome Camera in Bangladesh?
No reviews yet. Be the first to review this product!
Write a Review
Related Products
NEW
-15%